Harley zerwała z Jokerem. Gdy tylko Gotham dowiedziało się o tym, każdy, z kim dziewczyna miała kiedykolwiek na pieńku, próbuje się teraz na niej odegrać. Do tego dochodzi wątek Black Mask, któremu podpierdzielono diament oraz całej ekipy babek, którym w życiu nie wyszło i z jakiegoś powodu dryfują w kierunku Quinn.
Jeśli ktoś mnie zna lub choć co jakiś czas zerka na tego bloga, wie, że lubię głupie filmy. Byłem w stanie czerpać radochę nawet z czegoś tak durnego jak Suicide Squad w wersji DCEU. Z Birds of Prey nie potrafię.
Zacznijmy od wielkiej ściemy, jakim jest sam tytuł. Birds of Prey jako ekipa o tej nazwie są w tym filmie przez dosłownie 5 sekund w finale. Nie żartuję, sprawdzałem na zegarku. Tytuł był taką wtopą, że zmieniono go już po wpuszczeniu filmu do kin. Nie żeby zmiana cokolwiek pomogła.
Największym idiotyzmem jest nie tytuł, nie przeciętna fabuła, tylko postacie (na tle tutejszych zmian czarnoskóry Deadshot to pikuś). Z naprawdę złożonych i ciekawych postaci z kart komiksu zrobiono kompletne kretynki, a jeśli film miał mieć jakikolwiek feministyczny przekaz, to tu sprowadza się on do: wszyscy faceci to debile i trzeba im nastukać. Efekt końcowy jest taki, jak w Transformerach Michaela Baya – ktoś dostał kasę i zrobił film o franczyzie, o której nie ma zielonego pojęcia. Grunt żeby jego filozofia znalazła się na ekranie (w przypadku pana B. jest to folder rekrutacyjny armii i dużo wybuchów z byle powodu). Co do konkretów: Harley Quinn wydaje się być mniej rozgarnięta, niż w Suicide Squad, a z kobiety z wyższym wykształceniem zrobiono typiarę, której wszystko wychodzi przez przypadek. Do tego notorycznie niszczy czwartą ścianę, jakby ktoś chciał zrobić z niej Deadpoola z cyckami. Niespodzianka, taka postać już istnieje u Marvela. Nazywa się Gwenpool. Jeśli chcecie lepszej HQ, obejrzyjcie odcinki Batman: The Animated Series, w których Harleen działa bez Jokera. Jeśli chcecie Deadpoola w wersji żeńskiej, to jak już wspomniałem: Gwenpool.
Renee Montoya – osoba, która była detektywem, współpracowała z Batmanem, brała się za łby nawet z Two-Facem i musiała sobie radzić z ostracyzmem z powodu swojej orientacji seksualnej. Tutaj jest to podstarzała babka, której awans sprzed nosa ukradł facet i dlatego mamy jej współczuć. Tu bez dwóch zdań – olać tę interpretację. Jak chcecie zapoznać się z czymś wartym uwagi z udziałem Renee, polecam lekturę serii Gotham Central.
The Huntress – jedyne, co się zgadza, to pochodzenie postaci. Brak porywczości, brak przemocy, przez którą nawet Batman trzymał dystans. Aktorsko – najgorsza rola w całym filmie. I pomyśleć, że dowolna animowana wersja, ba, nawet ta z Arrowverse wypada lepiej. Sytuacji nie poprawia fakt, że ta wersja postaci bierze udział w jednym z najgorszych i najnudniejszych pościgów motocyklowych, jakie oglądałem, wliczając w to szroty z kina klasy Z.
Dinah Lance, czyli Black Canary. W oryginale: ekspertka od sztuk walki i pochodząca z rodziny osób walczących z przestępczością. Tutaj zrzeka się tego dziedzictwa, bo uśmiercono jej matkę i w ogóle nie korzysta ze swoich mocy, z wyjątkiem końcowej sekwencji. Trzyma się na dystans od wszystkich i wszystkiego. Fabuła musi ją wręcz pchać, bo inaczej zapomnielibyśmy o tej pani po jej pierwszej scenie. No i gdzie ta temperamentna babka, która potrafiła nastukać Oilverowi Queenowi? Tej wersji nie wyobrażam sobie również w roli opiekunki młodzików (Young Justice).
Cassandra Cain – jedyne, co się zgadza, to azjatyckie korzenie. Jednak tutejsza złodziejka nijak nie wygląda na córkę zawodowych zabójców: Davida Caina i Lady Shivy. Jest wyłącznie trybikiem fabularnym nakręcającym resztę rozklekotanej i nieprzemyślanej maszyny. Żaden z niej materiał na Batgirl, gdzie w komiksach była pierwszą Batgirl z własną, solową serią.
Facetom dostało się podwójnie. Nie dość, że każda postać męska to matoł, to dwóch głównych antagonistów: Black Mask oraz Zsasz trzyma palmę pierwszeństwa. Tego pierwszego bało się całe podziemie i to nie z powodu furiackich wyskoków pokazanych w filmie. Polecam w tej kwestii choćby Batman: Under the Red Hood. Natomiast Zsasz był takim psycholem, nie lokajem na posyłki, że Batman do każdego starcia podchodził bardzo, ale to bardzo ostrożnie. Najlepszym przykładem niech będzie scenka do rozegrania w Batman: Arkham Asylum. Psiakrew, nawet wersja z serialu Gotham miała więcej sensu niż ten gamoń, który w filmie dał się obrabować smarkuli.
Czy w filmie jest cokolwiek wartego uwagi? Drobiazgi. Do tego każdy pozbawiony dialogów. Scena akcji na komisariacie jest przednia. Tam faktycznie HQ pokazuje pazur i nic nie wydaje się przypadkowe. Niezła jest też scena na końcu filmu, gdy wszystkie panie stają do walki, na początek trochę niewprawnie, ale potem zauważalnie zaczynają współpracować. Uwzględniono kilka fajnych wizualnie miejsc, pasujących do klimatu Gotham: Amusement Mile oraz Founders’ Piers. I to tyle. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że zapowiadany filmowy Flashpoint Paradox zresetuje wszystko tak, by nie musieć uwzględniać bzdur, jakie się namnożyły. Moja ocena: 2.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz